(0312) 354 07 37(0507) 206 76 42

Hoşgeldiniz. Bugün

Besleyici Bunker

Ana Sayfa » Ürünlerimiz » Besleyici Bunker

Madenlerde, taş ocaklarında ve daha pek çok alanda kırıcılar aracılığı ile pek çok sonuç malzemesi elde edilmektedir. Bu malzemelerin elde edilmesi aşamasında ise çeşitli sistemler kullanılmaktadır. Bu sistemler sayesinde ise büyük maddeler kırıcılara taşınarak küçültülür ve sonuç malzemesine ulaşılır. Tabi bazıları devasa boyutlarda olan bu malzemeler kırıcılara ulaşana kadar pek çok aşamadan geçerler. Bu sistemlerin en önemli parçalarından biri de besleyici bunkerdir. Sistemin başlangıcı olabildiği gibi taşıma bantları ya da çeşitli taşıma elemanları ile gelen malzemelerin aktarıldığı ikincil elemanlar olarak da kullanılabilmektedirler.

bunker

Küçültülecek malzemenin barındırdığı nem oranı hava şartları ile bağlantılı olabileceği gibi malzemenin yapısı ile de bağlantılı olabilmektedir. Bu noktada Besleyici Bunker için tıkanma sorunu karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunun çözümünde ise kaliteli markaların pek çoğu iç yüzeyleri kaygan astarlarla kaplamaktadır. Bu astarlar paslanmaz çelik plastik levhalar ya da alüminyum olabilmektedir. Bu astarlama taşımacılık ve madencilikte kullanılan araç ve kamyon damperlerinde de kullanılmaktadır.

Besleyici bunker her türlü malzemenin işlem göreceği alana beslenmesi ya da bu malzemelerin depolanması ile görevlidir. Çeşitli tıkanıklıklar yüzünden bu elemanları kullanamamak ise büyük bir iş kaybına neden olacaktır. Bu tıkanıklıklar genellikle geleneksel yöntemlerle açılmaya çalışılmaktadır. Bunların başında insan gücü ile çeşitli demir çubuklar ile bu tıkanıklıkların giderilmeye çalışılmasıdır. Oysa bankerlerde akış sağlayıcı önlemleri doğru alan modern sistemler kullanıldığında üretimin başlama aşamasından sonuna kadar sorun yaşanmadan ve zaman kayıplarına neden olmadan son derece hızlı ve mükemmel üretimler yapılabilmektedir.

Taşınacak, kırılacak olan malzemenin ebatları ve yapıları ile orantılı olarak isteğe bağlı olarak üretilebilen besleyici bankerler akış hızlandıran ek sistemlerine göre de adlar almaktadır. Titreşimli, hava fanlı ya da şoklu besleyici bunker gibi pek çok çeşide sahiptirler. Besleyicilere takılan en önemli parçalarından biri de aeratörlerdir ki bu eleman küçük parçalar için sürekli pozitif bir akış sağlamaktadırlar. Depolama amaçlı kullanılan besleyicilerde sıklıkla meydana gelen bu küçük parçalar eleklerde ayrıştırılamazsa sistem başlangıcında akis problemlerine neden olabilmektedir. Aeratörler bu noktada devreye girerek bu sorunları minimize ederler.

24 Aralık 2015

İlgili Terimler : , ,

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Facebook'ta Biz