(0312) 354 07 37(0507) 206 76 42

Hoşgeldiniz. Bugün

Çeneli Kırıcı Parçaları

Ana Sayfa » Genel » Çeneli Kırıcı Parçaları

Çeneli kırıcılar en sert taşların kırılmasını sağlayan kırıcılar arasında yer almaktadır. Çene yapılarının ayarlanabilir olması ile kolaylıkla kırılma işlemi yapılabilmektedir. Bu şekilde olması parçalarının da zarar görmesine ve yenilenmesine neden olmaktadır. Çeneli kırıcı parçaları şunlardır;

  • Sabit gövde; imalatları kaynaklı olarak yapılmaktadır. Dayanıklı olabilmesinin sağlanabilmesi için sabit çene altlıkları ve ayar blokları kalın olarak yapılmakta olup rijit bir yapı elde edilmektedir.
  • Pitman (hareketli çene bloku);imalatı çelik dökümden yapılmaktadır. Ağır koşullar altında kullanıldığından bu şartlara uygun olarak yapılmıştır.
  • Kırıcı çeneler ve astarlar; krom ya da molibden alaşımlı çelik dökümden imal edilmektedir. Aşınmalar söz konusu olduğundan çevrilerek de kullanımı sağlanabilmektedir.
  • Eksantrik mil grubu; labirent keçe ve eksantrik mil rulmanlı yataklardan oluşmaktadır. Dış kısımları dayanıklı olarak yapılmakta olduğundan krom-molibden alaşımlı olmaktadır. Rulman kısımları da istenilen toleranslarda taşlanmaktadır. Labirent kaparlar ise çelik dökümden yapılmaktadır.
  • Volanlar; pik dökümden imal edilmiştir. Eksantrik mile kamalı konik geçme özelliği ile tespit edilmektedir.
  • Çene ayar tertibatı; Ayar levhaları ve ayar bloğu kullanılmaktadır. Bu şekilde yapılmasındaki amaç ayarlama yapılabilmesi ile uzun yıllar kullanımın sağlanmasında dikkati çekmektedir.
  • Destek plakası; kırma esnasında parçaların çeneye zarar vermemesi fazla zorlanma esnasında kırılma olduğunda zararın en aza indirilmesini sağlayan en iyi kalınlıkta yapılarak koruma görevini üstlenmektedir. Destek plakaları aşınmalardan dolayı yıprandıklarında demonte özellikleri ile değişimleri sağlanabilmektedir.
  • Yağlanma; yan yataklar ve pitman yatakları gres tabancaları ile yağlanabilecek şekilde yapılmaktadır.
  • Gergi tertibatı; Gergi lastik takozu, gergi çubuğu ve sıkma somunlarından meydana gelmektedir.

Çeneli kırıcı parçalarını istediğiniz firmadan alabilmeniz mümkündür. Hepsinin ayrı bir özel işlevi olduğundan birisi olmazsa diğer parçalarında çok fazla bir hükmü olmamaktadır. Çeneli kırıcılar her türlü sert taşın kırılmasını sağladığından bakımlarının yapılması ve gerektiğinde parçalarının değişmesi gerekmektedir. Parça değişimi yapılmadığında onarımının en azından yapılması uygun olmaktadır. Günümüzde kata gibi sert taşların kırılması doğal koşullarla gerçekleşemeyeceğinden kırıcılarında parçalarının temin edilmesi önemlidir. Sizlerin de eğer yedek parça eksiği varsa ya da yapılması gereken parçalar varsa temin etmelisiniz. Aksi takdirde kırıcı daha fazla zarar görebilir. Baştan önlemlerinizi almalısınız.

24 Aralık 2015

İlgili Terimler : , ,

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Facebook'ta Biz