(0312) 354 07 37(0507) 206 76 42

Hoşgeldiniz. Bugün

Çimento Silo Ekipmanları

Ana Sayfa » Genel » Çimento Silo Ekipmanları

Çimento silolarının görevlerini tam olarak yapabilmesi için birçok ekipmana ihtiyaç duyulmaktadır. Siloların içlerinde bulunan hammaddelerin seviyeleri sensörler ile ölçülmektedir. Siloların dolumları esnasında jet filtre ve pnömatik havasının tozları toplanmaktadır. Tahliye işlemleri helezon ve klape ile mümkün olmaktadır. Malzemelerin akışının en iyi şekilde olması için havalandırma sistemleri bulundurulmaktadır. Siloların güvenliklerinin tam olarak sağlanabilmesi için de alarm ya da kontrol cihazları takılmaktadır. Çimento silo ekipmanlarından kısaca bahsetmek gerekirse;

cimento-Silo-Ekipmanlari

  • Jet filtre; malzeme ve havanın ayrılmasını sağlamaktadır. Pnömatik malzemelerin transport uygulama esnasında silobas ile malzemelerin dolumlarını yapan silo içlerinde oluşan havanın basıncının tahliyesi sağlanmaktadır. Kül, gıda, taş tozu gibi malzemelerin dışarıya bıraktıkların tozların yayılmasını engellemekte ve ortamın havasının kirlenmesini engellemektedir.
  • Silo seviye şalteri; diğer ismi sensör olarak geçmektedir ve genelde bu şekilde bilinmektedir. Silo içlerinde bulunan hammaddelerin dolum seviyelerinin kontrolü sağlanmaktadır. Şalter üzerinde palet vardır ve sürekli olarak dönmektedir. Silo içerisinde malzeme varsa dönmemektedir. Eğer malzeme yoksa rahatlıkla dönmeye devam etmektedir. Bu şekilde silo içerisinde malzeme olup olmadığının tespiti sağlanabilmektedir.
  • Silo emniyet valfi; silonun içinde bulunan fazla basınçlı havalın dışarı çıkarılmasının sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. Silolar silobas ya da pnömatik taşıma sistemleri ile doldurulmaktadır. Bu esnada fazla basınç en iyi şekilde engellenmekte ve hasarın oluşması engellenmektedir.
  • Basınç sensörü; basıncın ölçümü yapılmaktadır. Silo içinde bulunan basınç takip edilmektedir ve fazla basınç olduğunda önlemlerin alınması gerekmektedir ve otomatik olarak bu işlem gerçekleşmektedir.
  • Silo havalandırma sistemi; siloların alt konik kısımlarına hava jetleri ile basınçlı hava verilmekte ve hammaddelerin bu şekilde akımları kolaylaştırılmaktadır. Silo içerisinde bulunan basınçlı hava hızlı bir şekilde gelerek malzemelerin akışını hızlı bir şekilde kolaylaştırmaktadır.
  • Silo altı kelebek klape; silonun alt kısımlarına yerleştirilmekte ve malzemelerin akışlarının kontrolünü sağlamaktadır.
  • Silo boşaltma helezonu;Malzemelerin istenilen yerlere aktarılması işlevini yerine getirmektedir.
  • Yıldız besleyici; toz hammaddeleri kontrollü bir şekilde boşaltılmasını sağlamaktadır.

Çimento silo ekipmanları malzemelerin en iyi şekilde dışarı çıkarılmasını sağlamaktadır. Ortamın havasının bozulmaması ve çevre dostu olması da en güzel ve avantajlı özelliklerinden biridir.

24 Aralık 2015

İlgili Terimler : , ,

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Facebook'ta Biz